Αθλητισμός
Ενημερώθηκε στις:

US Open: “Σαρωτική” η Σάκκαρη στον 4ο γύρο (Βίντεο)

Η Μαρία Σάκκαρη έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην Αμάντα Ανισίμοβα, την οποία νίκησε με 2-0 σετ (6-3, 6-1) και προκρίθηκε πανηγυρικά στον 4ο γύρο του US Open για πρώτη φορά στην καριέρα της.

Σε μία αναμέτρηση που κράτησε μόλις 55 λεπτά, η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με μεγάλη άνεση της Αμάντα Ανισίμοβα και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του US Open. Η Ελληνίδα τενίστρια (Νο 22 της παγκόσμιας κατάταξης) δεν άφησε κανέναν περιθώριο στην αντίπαλό της, κάνοντας μπρέικ στο 3-2 του 1ου σετ και φτάνοντας στο 6-3 σε μόλις 27 λεπτά, ενώ στο 2ο σετ παρ’ ότι η Αμερικανίδα ξεκίνησε με μπρέικ κάνοντας το 1-0 στη συνέχεια η Σάκκαρη πήρε 6 αναπάντητα γκέιμ και τέλειωσε τον αγώνα.

Αντίπαλός της στον 4ο γύρο, όπου φτάνει για πρώτη φορά στην καριέρα της, θα είναι η νικήτρια του αγώνα της Σερένα Γουίλιαμς με την Σλόαν Στίβενς.