Νίκη του Ολυμπιακού επί του ΟΦΗ με 2-1 - Ασταμάτητος ο Χασάν

Με σκόρερ τον Αχμέντ Χασάν που σημείωσε και τα δύο τέρματα ο Ολυμπιακός συνέχισε τη νικηφόρα προέλαση του στα πλέι οφ, επικρατώντας και του ΟΦΗ στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 2-1.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 83’ κι ενώ τρία λεπτά νωρίτερα ο Βαλμπουενά είχε αστοχήσει σε πέναλτι. Ο ΟΦΗ στάθηκε για άλλη μια φορά πολύ καλά απέναντι στους πρωταθλητές ισοφαρίζοντας προσωρινά με τον Σακόρ, δείχνοντας και απόψε πολύ καλό πρόσωπο.

Ο Μαρτίνς έκανε πολλές αλλαγές στο βασικό σχήμα, δοκιμάζοντας παίκτες όπως ο Αλέν, ενώ ξεκούρασε άλλους όπως τον Βαλμπουενά και τον Ομάρ που μπήκαν αλλαγή και εν πολλοίς έκριναν το ματς.

Απάντησε ο ΟΦΗ

Όπως αναμενόταν, ο Ολυμπιακός ανέλαβε εξ αρχής την πρωτοβουλία, όμως εξαιτίας των αλλαγών στην 11άδα δεν μπορούσε να βρει ρυθμό. Ο ΟΦΗ αμυνόταν ψηλά μεν, όχι απρόσεκτα δε και επί της ουσίας στο πρώτο 20λεπτο δεν κινδύνεψε άμεσα.

Ο Χασάν στο 26’ αστόχησε με το κεφάλι, όμως στο 27’ ο δραστήριος Γκασπάρ γύρισε την μπάλα και ο Αιγύπτιος με πλασέ άνοιξε το σκορ. Ο διαιτητής Βρέσκας σπατάλησε 5 λεπτά στο VAR για τη φάση και τελικά μέτρησε το γκολ.

Στις καθυστερήσεις ο ΟΦΗ ευτύχησε σε μία από τις λιγοστές επιθέσεις που έκανε να ισοφαρίσει. Ο Σακόρ έκανε το σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Πάλι ο Χασάν

Ο Μαρτίνς έκανε αλλαγές με το «καλησπέρα» στο β’ μέρος με τους Ομάρ και Βαλμπουενά να μπαίνουν αντί των Μασούρα και Τσιμίκα. Στο 58’ μπήκε και ο Ελ Αραμπί με τον Ολυμπιακό να παίζει πλέον 4-4-2.

Με τη σειρά του ο Σίμος έκανε τριπλή αλλαγή με τους Μεγιάδο, Νέιρα και Φιγκειρέδο να μπαίνουν μέσα. Ο Καμαρά στο 64’ σούταρε άουτ στην κίνηση, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Φιγκειρέδο είχε ένα καλό σουτ για τον ΟΦΗ.

Οι Κρητικοί δεν είχαν παρατήσει το ματς, με τους γηπεδούχους να κυνηγάνε ένα δεύτερο γκολ κι έφτασαν κοντά στο 80’.

Ο Ζοάο Βίκτορ σε μια μπαλιά στο βάθος της άμυνας ανέτρεψε τον Ομάρ και ο Μπρέσκας έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά η μπάλα πήγε στη συμβολή των δοκαριών και άουτ.

Δυο λεπτά μετά ο Ομάρ σέντραρε και ο Χασάν με κεφαλιά έγραψε το 2-1 που έμελλε να είναι το τελικό σκορ. Ο Σωτηρίου στο 85’ κράτησε το σκορ στο σουτ του Ελ Αραμπί, όπως το είχε κάνει και στο 81’, ενώ στο τελικό σφύριγμα οι παίκτες του Ολυμπιακού ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς.