Σάκκαρη

Σάκκαρη: "Έπεσε" μαχόμενη αν και κουρασμένη στην Αγ. Πετρούπολη

Η Μαρία Σάκκαρη προσπάθησε σκληρά αλλά να μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα με 3-6, 7-5, 6-1 από την Έλενα Ριμπάκινα, μένοντας έτσι εκτός τελικού στο τουρνουά τη Αγίας Πετρούπολης (St. Petersburg Open).

Η 20χρονη αθλήτρια από το Καζακστάν, Νο 25 της παγκόσμιας κατάταξης, κατάφερε να κάνει την ανατροπή , φτάνοντας στη νίκη μετά από 1 ώρα και 57 λεπτά αγώνα, με επιβλητική εμφάνιση στο τρίτο σετ.

Επόμενο τουρνουά για τη Μαρία Σάκκαρη, που δεν μπόρεσε να συμμετάσχσει στον τρίτο τελικό της καριέρας της, είναι το Dubai Championships την ερχόμενη εβδομάδα όπου στον 1ο γύρο θα αντιμετωπίσει την Αρίνα Σαμπαλένκα από τη Λευκορωσία.

Στο πρώτο σετ η Σάκκαρη κυριάρχησε της αντιπάλου της που δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στο εξαιρετικό παιχνίδι της Ελληνίδας πρωταθλήτριας, η οποία επικράτησε άνετα με 6-3 γκέιμ σε 36 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ η μάχη κορυφώθηκε καθώς το παιχνίδι έγινε πολύ πιο αμφίρροπο. Η Σάκκαρη έχασε το σερβίς της στο πρώτο γκέιμ αλλά απάντησε με μπρέικ στο έκτο γκέιμ (3-3). Ωστόσο σε ένα καθοριστικό σημείο του γκέιμ, η Ριμπάκινα έκανε νέο μπρέικ στο σερβίς της Σάκκαρη για το 6-5, ενώ βρήκε απάντηση και στο μπρέικ πόιντ που είχε η Μαρία. Κάπως έτσι Ριμπάκινα έφτασε στο 7-5 έπειτα από 47 λεπτά.

Η Ριμπάκινα άρχισε με φόρα το τρίτο σετ κάνοντας μπρέικ στη Σάκκαρη, η οποία όμως απάντησε με μπρέικ στο μπρέικ ισοφαρίζοντας (1-1).  Και πάλι όμως η Ριμπάκινα έσπασε το σερβίς της Μαρίας για το 1-2, ενώ στη συνέχεια όχι μόνο διατήρησε το... χέρι της (1-3) αλλά έκανε και τρίτο αλλά και τέταρτο σερί μπρέικ καθαρίζοντας το σετ με 1-6. Ηταν φανερό πως η κούραση οδήγησε τη Σάκκαρη στην ολική κατάρρευση στο τρίτο και πιο καθοριστικό σετ το οποίο έχασε σε 31 λεπτά.