Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού

Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ επί του Ολυμπιακού στο Ρέντη

Ήταν Μάρτιος του 2015 όταν ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής για τελευταία φορά από το κλειστό του Ρέντη επί του Ολυμπιακού.

Στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ, που δυστυχώς σημαδεύτηκε από θλιβερά επεισόδια έξω από το κλειστό με αποτέλεσμα να καθυστερήσει η έναρξη για 50 λεπτά, ο Παναθηναϊκός παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ.

Η τελευταία νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού ήταν στις 21 Μαρτίου 2015 με 3-1 σετ στο Ρέντη.

Στον αγώνα που διήρκεσε 2 ώρες και 40 λεπτά, οι «πράσινοι» από το τρίτο σετ και μετά βρήκαν μεγάλο πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του 20χρονου Αλέξανδρου Ράπτη.

Οι «πράσινοι» έκαναν μεγάλη ανατροπή, καθώς αν και βρέθηκαν πίσω με 0-2 στα σετ επανέκαμψαν και κατάφεραν να νικήσουν με 3-2, αποκτώντας προβάδισμα για την πρώτη κατάκτηση του τίτλου στην Ιστορία τους.

Ο δεύτερος τελικός θα φιλοξενηθεί στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι την ερχόμενη Τετάρτη, στις 19 Φεβρουαρίου.

Τα σετ: 25-21, 25-21, 23-25, 24-26, 10-15