Σάκκαρη

Σάκκαρη: Προκρίθηκε στα προημιτελικά της Αγίας Πετρούπολης

Η Μαρία Σάκκαρη συνεχίζει την πορεία της στο διεθνές τουρνουά, που φιλοξενείται στην Αγία Πετρούπολη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, που βρίσκεται στο Νο 21 της παγκόσμιας κατάταξης, επικράτησε της Γαλλίδας, Αλίζ Κορνέ (Νο 61 στον κόσμο) με 6-2, 6-4 και μετά από αγώνα διάρκειας μίας ώρας και 27 λεπτών.

Με πολύ δυνατές επιστροφές και λίγα λάθη η Ελληνίδα τενίστρια έκανε τη διαφορά σε ένα ματς που δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις καθώς η Κορνέ έκανε μπρέικ στο 1ο γκέιμ. Η απάντηση της Σάκκαρη ήταν άμεση. Απάντησε με μπρέικ στο 2ο γκέιμ και πήρε προβάδισμα με νέο μπρέικ στο 4ο γκέιμ κάνοντας το 3-1 και στη συνέχεια το 4-1. Με νέο μπρέικ στο 8ο γκέιμ έκλεισε το σετ 8-2.

Αμφίρροπο ήταν το 2ο σετ όπου η Γαλλίδα έδωσε τα ρέστα της. Η Σάκκαρη έσβησε δύο μπρέικ πόιντ της Κορνέ στο 1ο μόλις γκέιμ. Στο 6ο γκέιμ η Σάκκαρη έκανε μπρέικ για το 4-2. Τα πράγματα δυσκόλεψαν στο 9ο γκέιμ όταν η Γαλλίδα έκανε μπρέικ και μείωσε σε 5-4 αλλά η Σάκκαρη απάντησε με το 5ο συνολικά μπρέικ στον αγώνα και έκλεισε το ματς 6-4 αποφεύγοντας τις περιπέτειες του τάι μπρέικ.

Αντίπαλος της 24χρονης Σάκκαρη, στον προημιτελικό, θα είναι η Ελβετίδα, Μπελίντα Μπέσιτς (Νο 5 στον κόσμο).