ατρομητος αεκ

Super League: H AEK επικράτησε με 1-0 κόντρα στον Ατρόμητο

Η ΑΕΚ επικράτησε του Ατρόμητου στο Περιστέρι με 1-0, με τον Κρίστιτσιτς να είναι ο σκόρερ του γκολ που έδωσε το «τρίποντο» στην «Ένωση», σε μια αναμέτρηση που είχε περισσότερα σκληρά μαρκαρίσματα και κάρτες από ότι φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ έφτασε στους 41 βαθμούς, ενώ ο Ατρόμητος έμεινε στην 8η θέση, χάνοντας την ευκαιρία να μπει στην εξάδα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με ελάχιστες μεγάλες φάσεις μπροστά στις εστίες των Μέγερι και Μπάργκα, καθώς οι όποιες φορές απείλησαν Ατρόμητος και ΑΕΚ ήταν από στατικές φάσεις. Η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε για την «Ένωση» όταν μετά τη συνεργασία Αραούχο και Λιβάγια, η μπάλα στρώθηκε στον Σιμάνσκι, το πλασέ του οποίου έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Μέγερι. Αν υπάρχει κάτι που μένει μετά τα πρώτα 45 λεπτά είναι κάποια μαρκαρίσματα που έφεραν αρκετή συζήτηση (ο διαιτητής Σιδηρόπουλος έδειξε συνολικά οκτώ κίτρινες κάρτες πριν βρεθούν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια) με τους Αραούχο και Λιβάγια να βλέπουν κίτρινη κάρτα καθώς χτύπησαν με το χέρι αντίπαλό τους, ενώ καταγράφηκαν δυνατά μαρκαρίσματα και από τους Κιβρακίδη και Σιμόες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 54' με την κεφαλιά του Γιακουμάκη να φεύγει πάνω από την εστία του Μπάρκα, και η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ δέκα λεπτά αργότερα (64') με τον Κρίστιτσιτς να νικά τον Μέγερι με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Σιμάνσκι. Από τη στιγμή που πήρε το προβάδισμα, η ΑΕΚ πήρε και τα ινία του αγώνα. Οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα ποδοσφαιριστές. Για τον Ατρόμητο, μετά την ολοκλήρωση των τριών αλλαγών, ο Γιακουμάκης (στο 78') είχε εναέρια σύγκρουση με τον Οικονόμου, με τον ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων να χάνει προσωρινά τις αισθήσεις του και να βγαίνει εκτός αγώνα. Για την ΑΕΚ, στο 90+6' ο Κρίστιτσιτς είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση.

Ατρόμητος: Μέγερι, Κιβρακίδης, Κατράνης, Στρούγγης, Γούτας, Χαρίσης, Μπουσουλάτζιτς (71' Ούμπιντες), Ανδρούτσος (71' Βέλλιος), Νταβιώτης (75' Ντε Πο), Ενσικουλού, Γιακουμάκης.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Λόπες, Σιμάνσκι (85' Σαμπανάζοβιτς), Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Μπακάκης, Αραούχο (52' Βέρντε), Λιβάγια (91' Αλμπάνης).