Παναθηναϊκός, Ζάλγκιρις

Με ηγέτη τον Ράις ο Παναθηναϊκός έθεσε «νοκ άουτ» την Ζαλγκίρις

Ο Αμερικανός ήταν ο πρώτος σκόρερ των «πρασίνων» στην νίκη επί της Ζαλγκίρις με 96-94

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε το απόλυτο, έκανε το 2/2 στην «διαβολοβδομάδα» της Euroleague κερδίζοντας Μπάγερν και Ζαλγκίρις στην έδρα του κλείνοντας έτσι ιδανικά ένα απαιτητικό τετραήμερο αγώνων.  Οι «πράσινοι» ανέβηκαν στις 12 νίκες, δείχνουν πλέον «σίγουροι» για τα πλέι οφ της διοργάνωσης ενώ παραμένουν και στο παιχνίδι της 4ης θέσης. Η νίκη επί της Ζαλγκίρις με 96-94 δεν ήρθε καθόλου εύκολα καθώς οι Λιθουανοί  δεν σταμάτησαν να παλεύουν και δεν κατέθεσαν τα όπλα σε κανένα σημείο του αγώνα.  Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Παναθηναϊκό να παίρνει καλύτερες αποφάσεις στο τέλος,  εκμεταλλευόμενος και τη ευστοχία του στις βολές.

Καθοριστικό επίσης αποδείχθηκε στο τέλος το κλέψιμο του Ιωάννη Παπαπέτρου που εμπόδισε την Ζαλγκίρις να εκδηλώσει επίθεση. Πολύ καλό παιχνίδι για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο έκανε ο Τάιρις Ράις που πέτυχε 20 πόντους με 3/5 τρίποντα, 2/3 δίποντα, 7/7 βολές και 6 ασίστ.Ο Καλάθης τελείωσε το ματς με 14 πόντους και 11 ασίστ. Ο Τόμας είχε 16 πόντους με 8 ριμπάουντ και ασίστ. Θετικός σε ένα ακόμη ματς ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης (13 π. με 5 ριμπάουντ).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε σχετικά… χαλαρός στο παιχνίδι και η Ζαλγκίρις δεν του χαρίστηκε. Η αμυντική αδυναμία των «πρασίνων» βοήθησε τους Λιθουανούς να κτίσουν μια καλή διαφορά καθώς προηγήθηκαν με 11-21 και 18-27 στο 10΄. Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο άρχισαν να μπαίνουν στο… πνεύμα του αγώνα στην 2η περίοδο. Ράις, Τόμας και Παπαπέτρου έδωσαν πολύτιμες λύσεις στην επίθεση. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στο 20΄ σε 46-49 έχοντας σε μεγάλο βαθμό «πληγωθεί» από την ευστοχία του Λεκαβίτσιους(είχε 12π. στο ημίχρονο) και τον Λεντέι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός είχε εκλάμψεις ομάδας μυαλωμένης και σοβαρής κι αυτό συνέβαινε όποτε δεν παρασύρονταν από τον τρελό ρυθμό που ήθελε να επιβάλει η αντίπαλος του. Οι γηπεδούχοι στο 30΄ προσπέρασαν με 71-66 , ήταν όμως φανερό πως η Ζαλγκίρις παρότι έχασε την διαφορά των 11 πόντων με την οποία είχε προηγηθεί, ήταν έτοιμη να εκμεταλλευτεί κάθε λάθος και στραβοπάτημα του αντιπάλου της.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού στην τελευταία περίοδο δέχθηκε πέντε τρίποντα με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις ακολουθεί κατά πόδας(επέστρεψε από το 86-78 και μείωσε 94-91). Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, με τον Παναθηναϊκού να «λυτρώνεται» από κλέψιμο του Παπαπέτρου ενώ το σκορ ήταν 96-94.

Ένοπλες Συρράξεις 0

Έτοιμο να σπάσει το ουκρανικό μέτωπο-Forbes : Οι πανικόβλητοι Ουκρανοί διοικητές αναπτύσσουν ανεκπαίδευτες ταξιαρχίες στην μάχη

Η κατάσταση μέσα και γύρω από το Οχερέτινο και την Νοβομπαχμούτοβα είναι τραγική ενώ ρωσική 90η Τεθωρακισμένη μεραρχία...