«Άγγιξε» το θαύμα η ΑΕΚ: Η νίκη μέσα στην Τράμπζονσπορ δεν ήταν αρκετή για την πρόκριση

Παρά τα όσα προβλήματα έχει να αντιμετωπίσει η ΑΕΚ, αποκλείστηκε με "ψηλά το κεφάλι"! Η Ενωση νίκησε 2-0 την Τραμπζονσπόρ αλλά δεν πέτυχε το τρίτο γκολ που χρειαζόταν για να ολοκληρώσει μια επική ανατροπή.

Με ένα σωρό προβλήματα στην «πλάτη», με έναν υπηρεσιακό προπονητή(;) που δεν ήξερε καν καλά καλά τους νέους παίκτες (Νίκος Κωστένογλου) και με την ομάδα γενικά να παίζει άσχημο ποδόσφαιρο η ΑΕΚ πήγαινε στην Τουρκία για να ανατρέψει το βαρύ σκορ του 1-3 στο ΟΑΚΑ για να περάσει στην επόμενη φάση του Europa League, κάτι που φαινόταν ακατόρθωτο…

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη από τα πρώτα κιόλας λεπτά και με την εμφάνισή της έδειξε πως θα μπορούσε να κάνει το θαύμα απέναντι στην Τράμπζονσπορ, στο γήπεδό της, στην Τουρκία. Το 0-1 μόλις στο 24ο λεπτό, όταν ο Λιβάια έκλεψε την μπάλα μέσα στην περιοχή μετά από πίεση του Ολιβέιρα και πλάσαρε εύστοχα. Πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ στο 30', που κέρδισε ο Ολιβέιρα, που «χόρεψε» τον Oμπι Μίγκελ που τον ανέτρεψε και πήρε κίτρινη. Ο Μάνταλος εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών και 0-2. Η ΑΕΚ χρειαζόταν ένα ακόμη γκολ για να περάσει εκείνη έναντι της Τράμπζονσπορ και είχε μπροστά της 60 ολόκληρα λεπτά.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο οι Τούρκοι μπήκαν υποψιασμένοι και περισσότερο παθιασμένοι από ό, τι στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να συγκρατήσουν την ορμή της ΑΕΚ, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους και παίζοντας παράλληλα και με το χρόνο.

Ένοπλες Συρράξεις 0

Έτοιμο να σπάσει το ουκρανικό μέτωπο-Forbes : Οι πανικόβλητοι Ουκρανοί διοικητές αναπτύσσουν ανεκπαίδευτες ταξιαρχίες στην μάχη

Η κατάσταση μέσα και γύρω από το Οχερέτινο και την Νοβομπαχμούτοβα είναι τραγική ενώ ρωσική 90η Τεθωρακισμένη μεραρχία...