Euroleague: Ήττα- «θρίλερ» για τον Παναθηναϊκό - Έχασε από την Άλμπα με 106-105

Την ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός που έκανε ντέρμπι-θρίλερ, με υψηλό σκορ, τον αγώνα με την ουραγό της Euroleague, Άλμπα Βερολίνου και μάλιστα μέσα στο ΟΑΚΑ.

Μετά από δύο παρατάσεις, οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 105-106 κάνοντας δώρο μια δεύτερη μόλις νίκη σε 8 αγωνιστικές στην ομάδα του Αϊτο Ρενέσες. Στην 4η ήττα του Παναθηναϊκού στη Euroleague φέτος, η μόνη ευχάριστη νότα ήταν το ρεκόρ πόντων του Ιωάννη Παπαπέτρου στη Euroleague με 39 πόντους! Οι περισσότεροι πόντοι που είχε σημειώσει ο διεθνής φόργουορντ στη διοργάνωση ήταν οι 18 στην αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Νταρουσάφακα στις 7 Μαρτίου 2019.

Μετά από ένα κάκιστο αμυντικά πρώτο μέρος, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -11 του ημιχρόνου (49-58), με ηγέτη τον Παπαπέτρου και πήγε το παιχνίδι στην παράταση (88-88 κ.α.), για το 98-98 με το τέλος της και το 105-106 τελικό σκορ στη 2η παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 31-31, 49-58, 69-74, 88-88 (κ.α.), 98-98 (1η παρ.), 105-106 (2η παρ.)