Τσιτσιπάς: Ανατροπή και πρόκριση για τον Έλληνα τενίστα - Στα προημιτελικά της Βασιλείας -Βίντεο

Με μία τεράστια ανατροπή κατάφερε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, να προκριθεί στην προημιτελική φάση του τουρνουά της Βασιλείας.

Παρότι έχανε 1-0 σετ ο Έλληνας τενίστας επικράτησε 6-7 (4), 6-2, 6-4 και προκρίθηκε στους «8» όπου θα αντιμετωπίσει Κραΐνοβιτς ή Φονίνι

Δεκατρείς μήνες χρειάστηκε να περιμένει ο Στέφανος Τσιτσιπάς για να πάρει ρεβάνς από τον Λιθουανό Ρικάρντας Μπεράνκις (Νο 70). Ο 29χρονος Λιθουανός είχε νικήσει τον Τσιτσιπά στις 20 Σεπτεμβρίου 2018 στο Μετς με 6-7 (5), 7-6 (6), 6-3 αλλά απόψε στη Βασιλεία ήταν η σειρά του Τσιτσιπά να πάρει ρεβάνς και μάλιστα με το ίδιο νόμισμα την ανατροπή. Στο Μετς ο Τσιτσιπάς είχε προηγηθεί 1-0 σετ αλλά είχε ηττηθεί και απόψε προηγήθηκε ο Μπεράνκις και νίκησε ο Τσιτσιπάς με 6-7 (4), 6-2, 6-4.

Κραΐνοβιτς ή Φονίνι στα προημιτελικά
Ο Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα προημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης μεταξύ του Σέρβου Φιλίπ Κραΐνοβιτς (Νο46) και του Ιταλού Φάμπιο Φονίνι (Νο12) ο αγώνας των οποίων θα ξεκινήσει στις 21.30 απόψε.

Προβάδισμα του Μπεράνκις
Ο αγώνας ήταν δύσκολος για τον Τσιτσιπά καθώς ο Μπεράνκις του έκανε μπρέικ στο 3ο γκέιμ για το 2-1. Απάντησε άμεσα ο Ελληνας τενίστας με μπρέικ για το 2-2 και από εκεί και πέρα οι δύο τενίστας υπερασπίστηκαν το σερβίς τους. Στο τάι μπρέικ ο Μπεράνκις έκανε δύο μπρέικ στο σερβίς του Τσιτσιπά και με σερί 4-0 πόντων προηγήθηκε 5-2 και πήρε το σετ με 7-4.

Η απάντηση για την ισοφάριση
Από το σετ ο Τσιτσιπάς ανέβασε την πίεση στο σερβίς του (πήρε 3 άσσους στο 2ο σετ) και μείωσε τα λάθη στις επιστροφές. Με το πρώτο μπρέικ να έρχεται στο 5ο γκέιμ για το 3-2 και το δεύτερο να ακολουθεί στο 7ο για το 5-2 ο Τσιτσιπάς κυριάρχησε και με 6-2 ισοφάρισε.

Μπρέικ με το «καλημέρα»
Με πολλές δυνάμεις και αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι του ο Τσιτσιπάς μπήκε δυνατά και με μπρέικ από το 1ο γκέιμ μπήκε στη θέση του οδηγού. Με μικρή αλλά πολύτιμη διαφορά και χωρίς να κινδυνεύσει με μπρέικ σε κανένα σημείο του σετ ο Τσιτσιπάς έφτασε στη νίκη με 6-4 και περιμένει τον αντίπαλο του.