Παγκόσμιο στίβου: Με την καλύτερη εμφάνισή του ο Δουβαλίδης και η ατυχία του Μακλάουντ (βίντεο)

Ο Έλληνας σπρίντερ έκανε την καλύτερη εμφάνιση του σε έξι παρουσίες σε παγκόσμιο, ατομικό ρεκόρ έκανε η Αναγνωστοπουλου, συναρπαστικό φινάλε στα 110μ. εμπόδια και 200μ. γυναικών.

Την καλύτερη παρουσία του σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα πραγματοποίησε ο Κώστας Δουβαλίδης στην έκτη του συμμετοχή στη διοργάνωση.

Ο έμπειρος σπρίντερ αγωνίστηκε στον ημιτελικό των 110 μ. εμπ. και τερμάτισε 4ος στην τρίτη σειρά με 13.54 (0,6), επίδοση που του έδωσε την 14η θέση στο σύνολο.

Με τον Κώστα Δουβαλίδη ολοκληρώθηκαν οι ελληνικές παρουσίες της χώρας μας στο 17ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, που ολοκληρώνεται την Κυριακή στην Ντόχα.

Ο αθλητής του Μπάμπη Σδρόλα έφυγε αργά από το βατήρα και έμενε πίσω στα πρώτα εμπόδια, ωστόσο παρουσιάστηκε ιδιαιτέρα μαχητικός και μετά το έκτο εμπόδιο κατάφερε να ανακτήσει αρκετό από το χαμένο έδαφος

Ο πέμπτος το χειμώνα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου έκανε πολύ καλή πορεία στη διοργάνωση και θα μπορούσε να είχε ολοκληρώσει με ακόμη καλύτερη θέση. Η οχτάδα του τελικού έκλεισε με χρόνο 13,36.

Έπεσε ο Μακλάουντ, χρυσό με ο Χόλογουεϊ

Γρηγορότερος όλων ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2017 Τζαμαϊκανός Ομάρ Μακλάουντ με 13.08 (0,9) ήταν ο μεγάλος άτυχος του παγκοσμίου πρωταθλήματος. Στο τελευταίο εμπόδιο μπερδεύτηκε και έπεσε παρότι είχε πάρει βηματισμό για να ξεπεράσει τον Αμερικανό Γκραντ Χόλογουεϊ ο οποίος το πάλεψε και με 13.10 πήρε τελικά το χρυσό μετάλλιο. Ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Ανεξάρτητος Σεργκέι Σουμπένκο με 13.15 και το χάλκινο ο Γάλλος Πασκάλ Μαρτίνο Λαγκάρντ με 13.18.

Πέτυχε το στόχο της η Αναγνωστοπούλου

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου στον προκριματικό της δισκοβολίας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Ντόχα. Κατέλαβε την 8η θέση στο Α΄γκρουπ με βολή στα 59,91 μ. στην τρίτη της προσπάθεια. Η αθλήτρια του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου ξεκίνησε τον αγώνα της στα 56,43 μ. συνέχισε στα 58,33 μ και στην τρίτη της βολή πέτυχε το 59,91 μ., για να βελτιώσει το 59,02 μ., που ήταν το φετινό της ρεκόρ. Η Αναγνωστοπούλου κατέλαβε την 15η θέση στο σύνολο, ενώ η πρόκριση στον τελικό έκλεισε στα 62,25 μ. και το όριο των 63,00 μ. έπιασαν επτά αθλήτριες.

Ο Φάιντεκ τέταρτο χρυσό στη σφυροβολία

Στον τελικό της σφυροβολίας ο Πολωνός Πάβελ Φάιντεκ διατήρησε τον τίτλο του για 4η συνεχόμενη διοργάνωση. Με βολή στα 80.50 μέτρα πήρε το χρυσό μετάλλιο. Το ασημένιο πήρε ο Γάλλος Κουεντίν Μπγκότ με 78.19μ. και το χάλκινο ο Μπεντζ Χαλάς από την Ουγγαρία με 78.18μ.

H Άστερ Σμιθ έγραψε ιστορία με ρεκόρ και δύο μετάλλια

Μετά το ασημένιο μετάλλιο στα 100μ. η Ντίνα Άσερ Σμιθ πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. Η σπουδαία Βρετανίδα με χρόνο 21:88 πήρε το χρυσό μετάλλιο με Εθνικό ρεκόρ αφήνοντας δεύτερη την Αμερικανίδα Μπρίτανι Μπράουν που με 22:22 έκανε ατομικό ρεκόρ. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Ελβετίδα Μουτζίνκα Καμπουντζί με 22:51.

31 χώρες έχουν πάρει μετάλλια

Η ομάδα των ΗΠΑ με 18 συνολικά μετάλλια εκ των οποίων 8 χρυσά, ισάριθμα ασημένια και 2 χάλκινα είναι στην πρώτη θέση του πίνακα των μεταλλίων. Από τις 205 χώρες που είχαν αθλητές μόνο οι 31 έχουν πάρει κάποιο μετάλλιο μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα με το χάλκινο της Κατερίνας Στεφανίδη.