Αθλητισμός

Στίβος: Επτά μετάλλια για την Ελλάδα στην πρώτη ημέρα των Βαλκανικών αγώνων

Επτά μετάλλια (τρία χρυσά και τέσσερα ασημένια) πανηγύρισε η Ελλάδα στην πρώτη ημέρα των Βαλκανικών αγώνων στίβου που διεξάγεται στο Πράβετς της Βουλγαρίας.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η πρωταθλήτρια Ευρώπης στο τριπλούν Βούλα Παπαχρήστου. Η Ελληνίδα αθλήτρια με μοναδικό έγκυρο άλμα το τρίτο στα 14.24μ κατάφερε και πήρε τη νίκη, αλλά δεν κατάφερε να κάνει ένα μεγάλο άλμα που ήταν ο στόχος της.

Στο μήκος ο Μίλτος Τεντόγλου, βρέθηκε σε κακή μέρα και με καλύτερο άλμα στα 7.88μ στην τελευταία του προσπάθεια πήρε την δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο. Νικητής με ένα εκατοστό διαφορά (7.89μ) ο Ισατσένκο από την Ουκρανία.

Ικανοποιητικά έκλεισε η χρονιά για την 22χρονη Ισαβέλα Κοτσαχείλη η οποία κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 3.000μ στιπλ με 10.37.53. Νικήτρια η Τουρκάλα Καγιά με 9.35.47.

Στη σφαιροβολία ο Νικόλας Σκαρβέλης είχε βολές κάτω από τα 20μ και πήρε την τέταρτη θέση με καλύτερη επίδοση 19.75 που πέτυχε στην 4η προσπάθεια ενώ οι υπόλοιπες έγκυρες προσπάθειές του ήταν 18.99 και 19.05.

Στα 100μ η Μαρία Γάτου αγωνίστηκε στην τέταρτη σειρά του ημιτελικού και με επίδοση 11.92 προκρίθηκε για τον τελικό όπου τερμάτισε σε 12.02 και κατατάχτηκε 7η. Νικήτρια η Βουλγάρα σταρ των σπριντ Ιβέτ Λάλοβα με 11.23.

Νωρίτερα, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Ειρήνη Βασιλείου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 400μ με 51.75, βελτιώνοντας το ατομικό της ρεκόρ (51.86), ενώ έπιασε και το όριο συμμετοχής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα (51.80).

Στους ιδιους αγώνες, η Ελένη Κλαούντια Πόλακ αγωνίστηκε στο επί κοντώ όπου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με άλμα στα 4.28μ, το οποίο υπερέβη με την τρίτη προσπάθεια όπως και το 4.21. Στη συνέχεια προσπάθησε στα 4.42 αφήνοντας τα 4.35 αλλά απέτυχε. Νικήτρια ήταν η Τουρκάλα Ανκαζάν με 4.35μ.

Την 4η και 5η θέση κατέλαβαν ο Κώστας Νάκος και ο Πέτρος Κυριακίδης στα 400μ εμπόδια αντίστοιχα. Ο Νάκος τερμάτισε σε 51.66 και ο Κυριακίδης σε 51.89, κλείνοντας έτσι τον κύκλο της επίσημης αγωνιστικής χρονιάς με την εμφάνισή τους στους Βαλκανικούς αγώνες.

Το πρωί αγωνίστηκαν οι δύο Χανιώτες σφυροβόλοι, Χρήστος Φραντζεσκάκης και Μιχάλης Αναστασάκης, που κατέκτησαν το χρυσό και ασημένιο μετάλλιο αντίστοιχα. Ο Φραντζεσκάκης, «ασημένιος» πρωταθλητής Ευρώπης στους εφήβους φέτος, πέτυχε βολή στα 76.64μ, που είναι η καλύτερη επίδοση εφήβων με ανδρική σφύρα (7.260 κιλά) καθώς και πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων με τη συγκεκριμένη σφύρα, το οποίο ήταν 73.86μ που είχε πετύχει ο ίδιος αθλητής από τις 27 Ιουλίου στη διάρκεια του πρωταθλήματος ανδρών-γυναικών.

Παράλληλα ο Φραντζεσκάκης είναι και ο δεύτερος καλύτερος έφηβος σφυροβόλος στον κόσμο. Να σημειώσουμε ότι το ρεκόρ εφήβων με τη σφύρα της κατηγορίας, 6 κιλά, είναι 84.22μ και το κατέχει ο Φραντζεσκάκης από τους Πανευρωπαϊκούς της κατηγορίας φέτος (19 Ιουλίου) στο Μπορός της Σουηδίας όπου κατέκτησε και το ασημένιο μετάλλιο.

Επίσης με την επίδοση αυτή ο Φραντζεσκάκης «έπιασε» το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα που είναι 76.00μ.

Στη δεύτερη θέση με βολή 75.33μ ήταν ο Μιχάλης Αναστασάκης, ο οποίος με τον Φραντζεσκάκη πέτυχαν το «1-2» από πλευράς μεταλλίων για τα ελληνικά χρώματα, κατακτώντας το χρυσό και το ασημένιο.

Το Βαλκανικό Πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών 2019 συνεχίζεται και ολοκληρώνεται αύριο Τρίτη 3 Σεπτεμβρίου.

Κατά τη δευτερη ημέρα θα αγωνιστούν στις 13.15 στη σφυροβολία η Σταματία Σκαρβέλη, στις 15.15 οι Εμμανουήλ Καραλής και Θόδωρος Χρυσανθόπουλος στο επί κοντώ, στις 16.10 η Ευθυμία Κολοκυθά στο μήκος και στα 100μ. εμπόδια η Ελισάβετ Πεσιρίδου, στις 17.27 ο Γιώργος Μίνος στα 3.000μ. ΦΕ, στις 17.48 στα 200μ. η Ραφαέλα Σπανουδάκη και η Ειρήνη Βασιλείου, στις 18.27 στο τριπλούν ο Δημήτρης Τσιαμης, στις 18.30 στα 1.500μ. η Αναστασία Μαρινάκου και στις 18.45 στα 800μ. ο Χρήστος Κοτίτσας.