Νέα ελληνική επιτυχία στην σκοποβολή: Χάλκινο και πρόκριση στους Ολυμπιακούς για τον Μαυρομμάτη

Το χάλκινο μετάλλιο και την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες κατέκτησε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκοποβολής ο Έλληνας πρωταθλητής Νίκος Μαυρομμάτης.

Σύμφωνα με την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή, ο Έλληνας πρωταθλητής της σκοποβολής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο σκητ ανδρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που έγινε στο Λονάτο της Ιταλίας και έτσι εξασφάλισε τη συμμετοχή του στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός.

Ο Μαυρομάτης είναι ο 2ος από το άθλημα της σκοποβολής που θα είναι στο Τόκιο, αφού έχει προκριθεί ήδη η Ολυμπιονίκης Άννα Κορακάκη.

Ο Έλληνας πρωταθλητής με 45/50 επιτυχίες τερμάτισε τρίτος παίρνοντας το χάλκινο μετάλλιο και με δεδομένο ότι οι δύο αθλητές που προηγούνταν είχαν ήδη κάρτες για το 2020 φέρνει στην Ελλάδα μια ακόμη κάρτα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες Τόκιο 2020.