Μουντομπάσκετ 2019: Καρέ-καρέ το φινάλε- "θρίλερ" στο Βραζιλία – Ελλάδα!-Βίντεο

Η Εθνική μας, βρέθηκε στο +17, αλλά με μια πολύ κακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ηττήθηκε από την “σελεσάο” με 79-78.

Ο κορυφαίος της Εθνικής, Γιώργος Πρίντεζης έκανε στα 35΄΄ πριν τη λήξη του Βραζιλία – Ελλάδα το 76-76 με… τριποντάρα! Ο Βαρεχάο “απάντησε” με έδωσε το προβάδισμα στη “σελεσάο”, ενώ η βολή του Μπαρμπόσα (1/2) έφτιαξε το 79-76.

Ο Αντετοκούνμπο βγήκε με πέμπτο φάουλ, αλλά η Εθνική είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αφού ο Σλούκας κέρδισε πίσω από τη σέντρα φάουλ από τον Λουζάντα σε προσπάθεια για τρίποντο, 2,1 δεύτερα πριν το τέλος.

Ο Έλληνας γκαρντ ευστόχησε στις δύο πρώτες, αλλά ήταν άστοχος στην τρίτη, ο Φελίσιο πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και η Βραζιλία νίκησε 79-78.