Ο ΠΑΟΚ το "πάλεψε" κόντρα στην περσινή έκπληξη του Champions League και πήρε την ισοπαλία με 2-2 στην Τούμπα (βίντεο)

Παρότι έφθασε κοντά σε μία μεγαλειώδη νίκη κόντρα στην περσινή ημιφιναλίστ του Champions League, ο ΠΑΟΚ έμεινε τελικά στο 2-2 με τον Άγιαξ και πλέον θα ψάξει την υπέρβαση στη ρεβάνς του Άμστερνταμ.

Η ομάδα του Φερέιρα ήταν εξαιρετική ανά διαστήματα και προηγήθηκε με 2-1, όμως τα δύο τυχερά γκολ των Ολλανδών δεν του επέτρεψαν να πάρει και προβάδισμα πρόκρισης στο πρώτο ματς του τρίτου προκριματικού γύρου.

Το παιχνίδι
Ο Άγιαξ ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και προσπάθησε να «απειλήσει» από την αρχή, αλλά βρήκε το γκολ από μια κακή παρέμβαση του Γιαννούλη σε φάουλ, καθώς ο Έλληνας αμυντικός βρήκε άσχημα τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του μόλις στο 10′ για το 0-1.

Το γκολ «πάγωσε» την Τούμπα και οι Ολλανδοί συνέχισαν να έχουν το έλεγχο του αγώνα μέχρι και το 25ο λεπτό. Κάπου εκεί ο Δικέφαλος του Βορρά άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και στο 32′ κατάφερε να ισοφαρίσει με τρομερή επιθετική ανάπτυξη.

Ο Βαρέλα από την άμυνα έβγαλε στον Μπίσεσβαρ κι αυτός την κατάλληλη στιγμή άνοιξε στον Γιαννούλη αριστερά για να γυρίσει αυτός στον Άκπομ και να τελειώσει εκείνος με ιδανικό τρόπο τη φάση, κάνοντας το 1-1.

Το γκολ έδωσε «φτερά» στους παίκτες του Φερέιρα, οι οποίοι πήραν την κατοχή και άρχισαν να «πιέζουν» για δεύτερο γκολ, το οποίο και ήρθε λίγο μετά. Στο 39′ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μάτος πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Το δεύτερο τέρμα του ΠΑΟΚ έβαλε «φωτιά» στην Τούμπα και οι πρωταθλητές Ελλάδας «απείλησαν» και για τρίτο γκολ, με τον Πέλκα να χάνει τεράστια ευκαιρία αμέσως μετά, για να ολοκληρωθεί τελικά το ημίχρονο στο 2-1.

Με την ψυχολογία στα ύψη, ο Δικέφαλος του Βορρά ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο ημίχρονο και δημιούργησε φάσεις με Άκπομ και Μπίσεσβαρ, αλλά ήταν ο Άγιαξ αυτός που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα.

Στην πρώτη ουσιαστικά επίθεση των Ολλανδών στο δεύτερο ημίχρονο, μία ολιγωρία της άμυνας και μια… καραμπόλα στα πόδια του Χούντελαρ «πάγωσα» ξανά την Τούμπα, γράφοντας το 2-2.