Ο Ναδάλ πήρε τη ρεβάνς και την πρόκριση στον τελικό και ο Τσιτσιπάς ανέβηκε στο Νο 6 (βίντεο)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε την ατυχία να πέσει πάνω σε έναν εκπληκτικό Ραφαέλ Ναδάλ στον ημιτελικό του Μάστερς 1000 της Ρώμης. Ο Ισπανός σούπερ σταρ που είναι και Νο2 στην παγκόσμια κατάταξη νίκησε 6-3, 6-4 και προκρίθηκε στον αυριανό τελικό με στόχο να κερδίσει τον πρώτο τίτλο για το 2019.

Ο Ναδάλ πήρε ρεβάνς από τον Ελληνα τενίστα για τη νίκη με 2-1 πριν από μία εβδομάδα στη Μαδρίτη και νίκησε δίκαια.

Ο Τσιτσιπάς παρά την ήττα του κέρδισε μία ακόμα θέση στην παγκόσμια κατάταξη και την Δευτέρα θα είναι στο Νο6 προσπερνώντας τον Ιάπωνα Νισικόρι.

Στο 1ο σετ το καθοριστικό σημείο ήταν στο 2ο γκέιμ όπου έγινε το μοναδικό μπρέικ. Ο Ναδάλ με εξαιρετικά κρος φόρχαντ κατάφερε να επικρατήσει 40-15. Κράτησε το σερβίς του και επικράτησε 6-3 απέναντι στον Τσιτσιπά που δεν είχε λύσεις στο γρήγορο παιχνίδι του Ισπανού.
Η μεγάλη μάχη του Τσιτσιπά δόθηκε στο 2ο σετ όπου έδωσε τα ρέστα του για την ισοφάριση όμως και και πάλι το 3ο σετ ήταν το σημείο κλειδί. Ο Ναδάλ στο τρίτο μπρέικ πόιντ κατάφερε να πάρει το 3ο γκέιμ και να προηγηθεί 2-1. Στη συνέχεια παρά τις μεγάλες προσπάθειες του Τσιτσιπά να του κάνει μπρέικ στο σερβίς, ο Ισπανός κράτησε γερά το μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα και έφτασε στη νίκη με 6-4