Παναθηναϊκός-Εφές 88-75: Απίστευτος Καλάθης κράτησε ζωντανούς τους «πράσινους»

Η περιγραφή του αγώνα

Μετά από ένα νευρικό πρώτο τετράλεπτο με το σκορ να είναι στο 10-11, ο Παναθηναϊκός άρχισε να ρολάρει στην επίθεση και δύο τρίποντα από Καλάθη, Κιλπάτρικ του επέτρεψαν να χτίσει μια σημαντική διαφορά φτάνοντας στο +8 (20-12) στο 8'. Ο ΠΑΟ διατήρησε αυτή τη διαφορά ως το τέλος της Α' περιόδου, κρατώντας την Εφές πολύ χαμηλά έχοντας μόλις 1/8 τρίποντα.

Ο ΠΑΟ έφτασε τη διαφορά στους 10 (26-16), αλλά η Εφές βρήκε τρία γρήγορα τρίποντα και το σκορ έγινε 28-25 για να μειώσει σε 32-30. Εκεί όμως και πάλι η άμυνα του ΠΑΟ έκανε τη διαφορά, ενώ στην επίθεση με τον Καλάθη να μοιράζει σωστά οι γηπεδούχοι έστειλαν ξανά τη διαφορά στο +10 (40-30 στο 17'30''), για να κλείσει τελικά το ημίχρονο στο 42-37 με τρίποντο του Άντερσον.

Ο ΠΑΟ έκανε το ιδανικό ξεκίνημα στη  Γ' περίοδο και δύο λεπτά κράτησε άποντη την Εφές και με σερί 9-0 έστειλε τη διαφορά στο +14 (51-37) για να διευρύνει το σερί του στο 16-1 (57-38). Κάπου εκεί όμως η Εφές έφερε το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα και με ένα γρήγορο δικό της σερί 0-8 μείωσε στους 11 (57-46) στο 25'30'', για να συνεχιστεί το επιθετικό βραχυκύκλωμα των πράσινων με τους φιλοξενούμενους με δύο τρίποντα του Μπομπουά να διαμορφώνουν το 59-54 στο 28'! Κι αυτή η διαφορά έμεινε ως το τέλος της Γ' περιόδου (61-56) με τον ΠΑΟ να έχει χάσει την ευκαιρία να καθαρίσει το παιχνίδι!

Στο 32' η Εφές πλησίασε στο καλάθι (63-61) για να απαντήσει ο Καλάθης με ένα εντυπωσιακό προσωπικό 7-0 μετατρέποντας το σκοτ σε 70-61 στο 33'40'', για να απαντήσει με τρίποντο ο Σίμον και να μειώσει ο Μπομπουά σε 72-68 στο 35'30''! Το τάιμ του Πιτίνο λειτούργησε εξαιρετικά κι ο Παναθηναϊκός έστειλε τη διαφορά στους 11 (81-70) τρία λεπτά πριν το φινάλε για να την εκτοξεύσει στους 16 (86-70).