Αθλητισμός

Euroleague: Παναθηναϊκός-Αρμάνι Μιλάνο 83-86 - Έμεινε με την προσπάθεια...

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά τον αγώνα και προηγήθηκε με 7-3, 13-18 για να φτάσει στο +7 (17-10) με 2/2 βολές του Παππά, όμως στο τελευταίο δίλεπτο η Αρμάνι μάζεψε τη διαφορά μειώνοντας σε 23-21....

Οι Ιταλοί όμως ήταν εντυπωσιακοί στην εκκίνηση της Β' περιόδου εκμεταλλευόμενοι ότι ο Καλάθης είχε βρεθεί στον πάγκο και με σερί 0-12 (και συνολικό 6-20 από το 17-10) προηγήθηκαν με 23-33.

Η επιστροφή του Καλάθη βοήθησε τον ΠΑΟ να συνέλθει και να μειώσει στο 40-44, αλλά με buzzer beater του Νέντοβιτς η Αρμάνι πήγε στα αποδυτήρια στο +7.

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού όμως όχι μόνο δεν είχε συνέχεια στην 3η περίοδο, αλλά η Αρμάνι με τρίποντο του Τζέρελς και 3 βολές του Τζέιμς έστειλε τη διαφορά στο +15 (46-61) παγώνοντας το ΟΑΚΑ. Τελικά οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Καλάθη, ο οποίος δεν μπορεί να βγει από το παρκέ, μείωσαν σε 56-64, ωστόσο συνεχίζουν χωρίς τον Λάνγκφορντ που αποχώρισε με πρόβλημα στον προσαγωγό.

Στην 4η περίοδο ο Παναθηναϊκός με ηρωική μορφή τον Καλάθη και πιεστική άμυνα άρχισε να μαζεύει κι άλλο τη διαφορά φτάνοντας στο -3 (68-71). Η Αρμάνι όμως άντεξε και στο 74-79 ο Τζέιμς με τρίποντο διαμόρφωσε το 74-82 στο 36'40' και 74-84 στο 37'.

Οι πράσινοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια για μια επική ανατροπή τρέχοντας ένα σερί  9-0 για το 83-84 κι ενώ απομένουν 6 δευτερόλεπτα για το φινάλε! Ο Πιανιτζάνι πήρε τάιμ άουτ στην επαναφορά οι πράσινοι προσπάθησαν αμέσως να κάνουν φάουλ χωρίς οι διαιτητές να το δίνουν και τελικά να το σφυρίζουν στα 6 δέκατα πριν το τέλος. Ο Νέντοβιτς ευστόχησε και στις δύο βολές (αν και είχε εντολή να χάσει τη 2η), όμως ο ΠΑΟ δεν μπόρεσε να κάνει το τελευταίο σουτ κι έχασε κι αυτό το ματς...