Αθλητισμός

Basketball Champions League - Προμηθέας-Μπεσίκτας 80-72: Το εξπρές από την Πάτρα είναι... ασταμάτητο!

Δεν χάνει με τίποτα ο Ευρωπαίος Προμηθέας. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά νίκησε με 80-72 την Μπεσίκτας στην Πάτρα και κράτησε το απόλυτο (4/4) στο Basketball Champions League

Παρεμπιπτόντως οι Πατρινοί έγιναν η πρώτη ελληνική ομάδα που νικά τη Μπεσίκτας στο BCL, καθώς οι Τούρκοι είχαν 4/4 πριν το ματς.

Για τους νικητές ο Μπράουν είχε 18 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Γκίκας 17 με 7 ασίστ. Για τους ηττημένους ο Μπούβα είχε 18.

Το ματς

Ο Έλις δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα στην Μπεσίκτας και έφτασε τους 6 πόντους γρήγορα, κάνοντας το 12-7 στο 5'. Ο Προμηθέας στάθηκε άτυχος στη συνέχεια, αφού ο Έλις γύρισε τον αστράγαλο του και αναγκάστηκε να βγει εκτός ματς. Οι Τούρκοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός και μείωσαν στον πόντο (16-15 στο 7’) με τον Μπούβα. Δύο σερί τρίποντα από Κασελάκη και Χολ έκαναν το 22-18 στο 9’.

Το τρίποντο του Γκίμπσον έβαλε μπροστά τη Μπεσίκτας (24-25), αλλά ο Κασελάκης έκανε γρήγορα το 30-27 στο 15’. O Xoλ με lay up έγραψε το 34-28 στο 18'. To ημίχρονο έκλεισε στο 34-32 με το καλάθι του Μπούβα. Οι Πατρινοί σούταραν με 3/13 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι Τούρκοι με 2/7.

Ο Μπράουν μπήκε κεφάτος στο ματς και με το εκπληκτικό κάρφωμα του Μπράουν έκανε το 39-33 στο 21’. Ο Γκεγίκ ισοφάρισε σε 46-46 στο 27’, με τον Πρέσι να δίνει προβάδισμα στους Τούρκους με 1/2 βολές στο 28’. H εξαιρετική πάσα του Σαλούστρου στον Μπράουν έκανε το 53-50, 1 λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Μπράουν με τρίποντο έκανε το 66-61 στο 35', με τον Μπούβα να μειώνει σε 69-66 στο 36'. Ο Γκίκας με 8 πόντους σε 2 λεπτά, έγραψε το 74-68, αλλά ο Μπένζινγκ μείωσε σε 74-70. Ο Ριτς έκανε το 78-72 στα 25 δευτερόλεπτα, αλλά ο Σαλούστρος είχε 2/2 βολές και κλείδωσε το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας πήρε καλύτερες αποφάσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο, έβαλε μεγάλα σουτ με Γκίκα και Μπράουν, ενώ σούταρε με 24/36 δίποντα

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπράουν είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Γκίκας μέτρησε 17 με 7 ασίστ, όντας καθοριστικός στο τέλος.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Χολ με 13 πόντους και ο Μέιερ με 10, έκαναν καλή δουλειά για τους Πατρινούς.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σίπαχι έμεινε χαμηλά στους 2 πόντους και δεν βοήθησε τους Τούρκους.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Σαλούστρος πήγε στις βολές, 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έκανε το 80-72 και τελείωσε το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας τίποτα, ενώ η Μπεσίκτας τα 13 λάθη και το 23/46 (50%) στα δίποντα, αλλά και τις επιλογές της στα τελευταία λεπτά.

Tα δεκάλεπτα: 22-20, 34-32, 53-52, 80-72.