Basketball Champions League: Έγραψε ιστορία ο Προμηθέας! Σπουδαίο «διπλό» στο Βέλγιο

Ο Προμηθέας πανηγύρισε την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της ιστορίας του. Στην παρθενική του εμφάνιση στο Basketball Champions League, η ομάδα του Μάκη Γιατρά επικράτησε εκτός έδρας της Οστάνδης με 93-84.

Ο Προμηθέας έγραψε ιστορία. Οι Πατρινοί πανηγύρισαν την πρώτη τους ευρωπαϊκή νίκη, επικρατώντας εκτός έδρας της Οστάνδης με 93-84, για την πρώτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά βρέθηκε σε τρομερό βράδυ επιθετικά, φεύγοντας με το σπουδαίο «διπλό» από το Βέλγιο και δείχνοντας ότι θα παλέψει με αξιώσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Κορυφαίος για τους νικητές, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Δημήτρη Κατσίβελη, ήταν ο Ριόν Μπράουν με 21 πόντους. 14 πόντους και 4/5 φαρμακερά τρίποντα σημείωσε ο Τόνι Μέιερ, ενώ ο Νίκος Γκίκας πρόσθεσε 13 πόντους και 7 ασίστ. Πληθωρική παρουσία είχε ως συνήθως ο Ολεξάντρ Λίποβι, ο οποίος μέτρησε 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Νεμάνια Τζούρισιτς με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ο Προμηθέας ήταν εντυπωσιακός στη δεύτερη περίοδο, σημείωσε 34 πόντους και κατάφερε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά (43-53) στο πρώτο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, η Οστάνδη ανέβασε στροφές, πίεσε πολύ τους Πατρινούς και τους ανάγκασε σε λάθη, με αποτέλεσμα να “σβήσει” τη διαφορά. Με τον Τζούρισιτς να κάνει τη ζημιά, οι Βέλγοι έκαναν επιμέρους σκορ 15-5 στο πρώτο εξάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου κι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (58-58). Ωστόσο, ο Προμηθέας έδειξε χαρακτήρα και με μεγάλα σουτ των Μέιερ και Μπράουν πήρε και πάλι το προβάδισμα (65-68 στο 30′).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ελληνική ομάδα βρήκε και πάλι ρυθμό στην επίθεση. Μπράουν και Γκίκας έκαναν άνω κάτω την άμυνα των Βέλγων, ενώ με τρίποντο ο Λίποβι ανέβασε τη διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα (77-88) στο 37′, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη για τους Πατρινούς.

Tα δεκάλεπτα: 19-19, 43-53, 65-68, 84-93.
ΟΣΤΑΝΔΗ (Τζόρτζια): Ντεσιρόν 14, Φίλερ 11 (1),. Κέστελοτ 10 (2), Λασισί 6 (1), Σουάρτζ, Μπούζα 6, Τζόρτζεβιτς 12, Τζούρισιτς 20 (5 ριμπάουντ), Κοτρούλια,Μάριτς 2, Εμβεμά 3.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (ΓΙΑΤΡΑΣ):  Γκίκας 13 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Χολ 2 (5 ασίστ), Λίποβι 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίτ), Μαντζούκας, Μέιερ 14 (4/5 τρίποντα), Μπράουν 21 (3/5 τρίποντα), Έλις 10 (5/5 δίποντα), Γερομιχαλός 2, Κασελάκης 5 (1), Σαλούστρος 7, Τσαϊρέλης 8.