Μουντιάλ 2018: «Καθάρισε» την Αίγυπτο η Ρωσία - Τρία γκολ σε 15 λεπτά από τους Ρώσους (Βίντεο)

Η Ρωσία πέτυχε τρία γκολ σε δεκαπέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, κατατρόπωσε την Αίγυπτο με 3-1 και πλέον κάνει τα σχέδια της για την φάση των "16" του Μουντιάλ 2018. Σκόραρε ο Σαλάχ από το σημείο του πέναλτι.

Εντυπωσιάζει και… φοβίζει με μια ακόμα ευρεία νίκη. Η Ρωσίας έκανε το 2x2 στον πρωτο όμιλο, επικρατώντας της Αιγύπτου με 3-1 και… σχεδόν εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Μουντιάλ 2018.

Οι διοργανωτές ήταν καταιγιστικοί και με γκολ των Φατί (47’ αυτ.), Τσερίσεφ (59’) και Τζούμπα (62’) ξεπέρασαν και το “εμπόδιο” των “Φαραώ”, που απλά μείωσαν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαλάχ (73′).

Η Ρωσία έχει πλέον έξι βαθμούς με 8 γκολ ενεργητικό και την καλύτερη επίθεση μέχρι στιγμής, στη διοργάνωση και αν αύριο κερδίσει η Ουρουγουάη τη Σαουδική Αραβία, εξασφαλίζει (όπως και η «τσελέστε») και μαθηματικά την πρόκριση.

Το παιχνίδι

Η Αίγυπτος θέλησε να μπει δυνατά στο ματς, αλλά η Ρωσία βρήκε χώρο και με ταχύτατες αντεπιθέσεις κατάφερε να βάλει δύσκολα στην αντίπαλη άμυνα και να… στριμώξει τους “Φαραώ” μέχρι το 10λεπτο.

Η Ρωσίας είχε στο 6′ δυο καλές φάσεις, αλλά η Αίγυπτος κατάφερε να ανεβάσει και αυτή.. στροφές και να απειλήσει την αντίπαλη εστία με το φαλτσαριστό σουτ του Τρεζεγκέ (16′).

Το παιχνίδι διατήρησε το καλό του τέμπο, με τον Σαλάχ να προσπαθεί να βρει χώρους και να γίνει επικίνδυνος, αλλά… να δυσκολεύεται. Η ροή των χαμένων ευκαιριών δεν περιορίστηκε, με την Ρωσία να κάνει αρκετές σέντρες στην περιοχή της ομάδας του Κούπερ, οι οποίες όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτες από τον Τζιούμπα.

Οι “Φαραώ” πήραν στη συνέχεια την κατοχή της μπάλας, αλλά δυσκολεύτηκε να βρει κενούς χώρους. Πάντως, στο 42′ είχαμε την καλύτερη στιγμή του ημιχρόνου. Η μπάλα έφτασε στον Σαλάχ, που έπιασε το πλασέ λίγο μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά την έστειλε να περάσει για λίγο άουτ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τη Ρωσία. Η “αρκούδα” είχε την τύχη με το μέρος της και στο 47′ έφτασε στο 1-0. Ο Ζόμπνι έπιασε ένα μακρινό “τζούφιο” σκαστό σουτ, αλλά ο Φατί έβαλε κάκιστη προβολή και αντί να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η Αίγυπτος βγήκε στην επίθεση, πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά άφησε τεράστια κενά στην Ρωσία. Μέσα σε δυο λεπτά ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 3-0. Στο 62′ ο παίκτης που αντικατέστησε τον τραυματία Τζαγκόεφ στο πρώτο ματς του τουρνουά, έκανε και πάλι τη… δουλειά του. Ο Φερνάντες έβγαλε την μπαλιά στον Τσερίσεφ, σκόραρε από το πρώτο δοκάρι κι έφτασε τα τρία γκολ στο τουρνουά.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Τζούμπα κατέβασε την μπάλα με το στήθος έξω από την περιοχή, πέρασε έναν αντίπαλο και με το δεξί εκτέλεσε τον Ελ Σενάουι.

MediaCard--mediaForward

cards-multimedia
customisable-border" dir="ltr" data-scribe="component:card" data-publisher-id="990604794426482688">

Ο Ουάρντα μπήκε για να βοηθήσει την Αίγυπτο να μπει και πάλι στο ματς και στο 72′ -με τη βοήθεια του VAR– είχαμε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Σαλάχ.