Ο ΠΑΟΚ διέλυσε τη Νεπτούνας με 91-70 και κρατάει την τύχη στα χέρια του

Ο ΠΑΟΚ σκόρπισε τη Νεπτούνας με σκορ 91-70, υπερκάλυψε τη διαφορά της ήττας στη Λιθουανία και μπορεί να τερματίσει ακόμα και 3ος στον Β' όμιλο του Basketball Champions League! Διαβάστε τα σενάρια.

Ο «Δικέφαλος» κρατάει την τύχη στα χέρια του σε ό,τι αφορά την πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League μετά την αποψινή νίκη επί της Νεπτούνας. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κάλυψε το -13 της ήττας στη Λιθουανία (82-69) και πλέον θέλει νίκη στο εκτός έδρας ματς με τη Βέντσπιλς (6/2, 21:30) για να προκριθεί στους «16». Επίσης μπορεί να τερματίσει 3ος αν η Νεππτούνας ηττηθεί την τελευταία αγωνιστική από την Υενερίφη. Αν ηττηθεί βγαίνει 6ος, γιατί δεν έχει τη διαφορά με τη Σαλόν.

Ο αγώνας
Το εξωφρενικό β' δεκάλεπτο του ΠΑΟΚ στην PAOK Sports Arena κόντρα στη Νεπτούνας ήταν ό,τι καλύτερο έχει παρουσιάσει φέτος σε απόδοση η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου! Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 19-16 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φιλ Γκος (10π. με 0/1 βολή, 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα) για να ακολουθήσει το ξέσπασμα ως το ημίχρονο! Οι «ασπρόμαυροι» βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, πήραν λύσεις πίσω από τα 6μ.75, είχαν καθαρό μυαλό, διάβασαν σωστά το παιχνίδι της Νεπτούνας κι εκμεταλλεύτηκαν κάθε ευκαιρία που τους έδωσαν οι Λιθουανοί, σκοράροντας 39 πόντους σε αυτό το διάστημα με 5/6 βολές και 15/17 σουτ εντός πεδιάς (11/12 δίποντα, 4/5 τρίποντα)!

Ο ΠΑΟΚ σούταρε με το εξωπραγματικό 77.7% στο τρίποντο (7/9), έκανε μόλις 4 λάθη, ενώ υποχρέωσε τη Νεπτούνας σε 12 και είχε κορυφαίους σκόρερ τους Γκος (19π.), Χαραλαμπόπουλο (12π.) που πέτυχαν σχεδόν όσους πόντους σημείωσαν οι Λιθουανοί ως το ημίχρονο! Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μπλόκαραν επιθετικά και πέτυχαν μόνο ένα καλάθι με τον Χαραλαμπόπουλο ως το 24'58" (60-38) κόντρα στη Νεπτούνας που πέρασε την μπάλα κοντά στο καλάθι και έριξε τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους με τον Κισιέλιους (69-50), 71-52. Παρ' όλα αυτά, τα τρία σερί τρίποντα των Κατσίβελη, Κόνιαρη έκαναν το 80-54 για τον ΠΑΟΚ ενώ ο Γκος εκτόξευσε τη διαφορά στο +31 (85-54, 33'46"). Τελικά η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επικράτησε με 91-70

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 58-32, 71-52, 91-70.