Κοινωνία

Μαραθώνια κολύμβηση: Ασημένιος… με χρυσή ψυχή ο Γιαννιώτης

Κάνοντας τη δική του αντεπίθεση, δείχνοντας την τεράστια κλάση του, την αστείρευτη εμπειρία του και κυρίως το μεγαλείο της ψυχής του, ο Σπύρος Γιαννιώτης πήρε την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 1.52.59.8 στη Μαραθώνια Κολύμβηση των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε έχοντας ακριβώς τον ίδιο χρόνο με τον Ολλανδό Φέρι Γουίρτμαν (1.52.59.8) που κατέκτησε το χρυσό! Και όλα αυτά ενώ βρισκόταν μέχρι και στην 14η θέση λίγο πριν το τέλος.

Ο Ολλανδός άπλωσε το χέρι του και ακούμπησε πρώτος την πινακίδα του τερματισμού, ωστόσο, ο Γιαννιώτης απέδειξε ότι ακόμα και στα 36 του χρόνια, στους τελευταίους αγώνες της καριέρας του, είναι αυτός που «κρίνει» τους μεγάλους αγώνες.

Το Ολυμπιακό μετάλλιο είναι το μόνο που έλλειπε από τη συλλογή του τεράστιου αυτούς αθλητή.

Ένοπλες Συρράξεις 0

Έτοιμο να σπάσει το ουκρανικό μέτωπο-Forbes : Οι πανικόβλητοι Ουκρανοί διοικητές αναπτύσσουν ανεκπαίδευτες ταξιαρχίες στην μάχη

Η κατάσταση μέσα και γύρω από το Οχερέτινο και την Νοβομπαχμούτοβα είναι τραγική ενώ ρωσική 90η Τεθωρακισμένη μεραρχία...