Εκοιμήθει ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών των ΓΟΧ.

Δημοσίευση: 22 Οκτωβρίου 2013, 10:56 πμ


Τοποτηρητής ο Αργολίδος.
Εξόδιος την Τρίτη 22/10/2013.

Εκοιμήθη την Κυριακή πρωΐ 20/10/2013 ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης
Ελλάδος των ΓΟΧ (Ματθαιϊκών) κυρός Νικόλαος ο Α΄. Τοποτηρητής της Αρχιεπισκοπής Αθηνών και προεδρεύων της Ιεράς Συνόδου ανέλαβε ο Μητροπολίτης Αργολίδος Παχώμιος.

Η Ιερά Σύνοδος δια ανακοινωθέντος της, υπογραφομένου υπό του
Αρχιγραμματέως αυτής Αρχιμανδρίτου Παντελεήμονος Τσαλάγκα ανακοίνωσε
τα κάτωθι :



«Η Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας των Γνησίων Ορθοδόξων Χριστιανών της
Ελλάδος μετ΄ αφάτου οδύνης αγγέλει εις το ευσεβές πλήρωμα της Γνησίας
Ορθοδόξου Εκκλησίας ότι Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών κυρός
ΝΙΚΟΛΑΟΣ εκοιμήθη εν Κυρίω κατόπιν ολιγοημέρου νοσηλείας, σήμερον την
7ην Οκτωβρίου 2013 κατα το εκκλησιαστικόν ημερολόγιον και ώραν 4ην
πρωινήν.

Η εξόδιος ακολουθία θα τελεσθή την Τρίτη 9ην Οκτωβρίου 2013εκ.ημ. και
από ώρας 10.00 πρωινής εις τον Καθεδρικόν Ιερόν Ναόν Αγίας Τριάδος
Ηλιουπόλεως Αθηνών, Ιποκκράτους 25, Κάτω Ηλιούπολις, η δε ταφή του
σεπτού αυτού σκηνώματος θα γίνει το απόγευμα της ιδίας ημέρας, εις την
ιστορικήν Ιεράν Μονήν Μεταμορφώσεως Κουβαρά Αττικής, κατά την
δηλωθείσαν αυτού επιθυμίαν, ένθα προ εβδομήκοντα τριών ετών εισήλθεν
ως δόκιμος μοναχός”.

Επίπλέον ανακοίνωσε τα περί των Ιερών Μνημοσύνων που θα τελεσθούν στον
Καθεδρικό Ναό Αγίας Τριάδος Ηλιουπόλεως στις 9/10, στις 13/10 και στις
10/11 αντίστοιχα κατά το εκκλησιαστικό Ημερολόγιο και ότι η σωρός του
εκλιπόντος εκτίθεται σε λαϊκό προσκύνημα στον ως άνω Ναό από το
απόγευμα της ημέρας της κοιμήσεως του έως και την εξόδιο ακολουθία”.

Ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κυρός NIKOΛAOΣ ο Α΄, κατά
κόσμον Ευθύμιος Μεσσιακάρης εγενήθη στο Πεδινό Καρδίτσης στις 6/5/1924
από ευλαβείς γονείς τον Γεώργιο και την Αλεξάνδρα.

Σε ηλικία 16 ετών εισήλθε ως δόκιμος μοναχός στην Ιερά Μονή
Μεταμορφώσεως Σωτήρος Κουβαρά Αττικής και στις 6/12/1943 εκάρη
Ρασοφόρος μετανομασθείς εις Νικόλαον. Μεγαλόσχημος μοναχός έγινε στις
8/9/1948. Χειροτονήθηκε Διάκονος στίς 20/12/1956 και Πρεσβύτερος στις
12/4/1957. Στις 24/6/1970 εχειροθετήθη πνευματικός και ανέλαβε τα
καθήκοντα του πνευματικού και του γραμματέως της Μονής της Μετανοίας
του.

Εφημέρευσε στις ενορίες Κερατέας, Θήβας, Λειβαδιάς, Τρικάλλων,
Θεσσαλονίκης και Ρούφ Αθηνών.

Εξελέγη Μητροπολίτης Πειραιώς και Νήσων και χειροτονήθηκε Επίσκοπος
στις 26/1/1973. Ανέλαβε καθήκοντα Τοποτηρητού στις επαρχίες Σάμου και
Ικαρίας και Αθηνών μετά την παραίτηση του μακαριστού Αρχιεπίσκοπου
Ανδρέου στις 5/2/2003.

Στις 30/5/2003 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αθηνών ενθρονισθείς εις τον
Καθεδρικό Ναό Αγίας Τριάδος Ηλιουπόλεως.

Το 1951 κατά του διωγμούς κατά των Γνησίων Ορθοδόξων υπό του
Αρχιεπισκόπου της κρατούσης Εκκλησίας Σπυρίδωνος Βλάχου, συνελήφθη,
απεσχιματίσθη και εφυλακίσθη.

Πρωτοβουλία του ανηγέρθησαν το παρεκκλήσιο Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
επί των τοιχών της Μονής της μετανοίας του, ο Ιερός Ναός Παναγίας
Γοργουπηκόπου Νικαίας μετά του παρακειμένου Επισκοπείου της
Μητροπόλεως Πειραιώς, ο Ιερός Ναός Αγίων Νικολάου, Γεωργίου και
Αικατερίνης Σεληνίων Σαλαμίνας και το παρακείμενο Ίδρυμα ποιμαντικής
διακονίας, στο οποίο φιλοξενήθηκαν για πολλά έτη εκκλησιαστικές
κατασκηνώσεις.

Ως συνοδικός έξαρχος ή συνοδεύοντας τον μακαριστό Αρχιεπίσκοπο Ανδρέα
επεσκέφθη τις χώρες Κένυα, Αυστραλία, Καναδά και Ηνωμένες Πολιτείες.





______________________________
Υ.Γ. Οι φωτογραφίες είναι από την τελευταία Χοροστασία του Αρχιεπισκόπου στον Καθεδρικό Ναό Αγίας Τριάδος Κάτω Ηλιουπόλεως την Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2013, όπου και εκοινώνησε μόνος του των Αχράντων Μυστηρίων. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΘΕΡΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ.

Πρεσβύτερος Βασίλειος.